Школьная бізнес-кампанія

Дата: 27 июля в 11:21, Обновлено 28 сентября в 20:08

Работа школьнай бізнес-кампаніі «Талака»

ДУА «Княгінінская сярэдняя школа»

Для развіцця эканамічнай адукацыі і моладзевага прадпрымальніцтва сучаснай установе адукацыі неабходныя пэўныя абаротныя сродкі. Установа валодае часткай абаротных сродкаў, што дазволіць арганізаваць работу школьнай бізнес-кампаніі на пачатковым этапе.

Таму мэтай гэтага бізнес-плана зяўляецца атрыманне прыбытку ў рэальных эканамічных умовах для задавальнення камерцыйных інтарэсаў бізнес-кампаніі, развіцця арганізатарскіх навыкаў і псіхалагічнай гатоўнасці навучэнскай моладзі да эфектыўнай арганізацыі вытворчасці.

Для рэалізацыі дадзенай мэты неабходна выканаць шэраг задач:

1. Адпрацаваць усе этапы функцыянавання прадпрыемства ў рэальных эканамічных умовах з наступным правядзеннем аналізу розных аспектаў гаспадарчай дзейнасці, яго эканамічнай самастойнасці, эфектыўнай арганізацыі школьнай бізнес-кампаніі.

2. Даць магчымасць навучэнцам атрымаць у ходзе адукацыйнага працэсу практычны вопыт у галіне прадпрымальніцтва і менеджменту.

3. Удзельнічаючы ў школьным кіраванні прадпрыемствам, праявіць ініцыятыву і знаходлівасць у рэалізацыі практычных праектаў, бізнес-планаў.

Арганізацыя і структура школьнай бізнес-кампаніі

Школьная бізнес-кампанія ўключае ў свой склад 8 чалавек. Для забеспячэння эфектыўнага выкарыстання ўсіх наяўных працоўных і матэрыяльных рэсурсаў на школьную бізнес-кампанію прынятая наступная арганізацыйная структура:

АРГАНІЗАЦЫЙНАЯ СТРУКТУРА КАМПАНІІ

Прэзідэнт кампаніі – Падгол Багдана

Кіраўнік маркетынгавага аддзела – Ліпніцкая Ксенія

Кіраўнік вытворчага аддзела – Малевіч Вераніка

Кіраўнік аддзела па працы з персаналам – Грамыка Лізавета

Кіраўнік фінансавага аддзела – Рашкевіч Аляксандра

Кансультант – Арлянковіч Вераніка

Кансультант – Сяліла Вікторыя

Кансультант – Прудніковіч Мілана

Прадпрымальніцкая дзейнасць і яе адзнака

Бізнес-кампанія, як структурнае падраздзяленне ўстановы пачынае сваю дзейнасць з 17.04.2016. Для арганізацыі дадзенага прадпрыемства неабходна было вызначыць прыярытэтныя напрамкі развіцця:

• Вывучыць спажывецкі попыт

• Вызначыць асартымент вытворчасці прадукцыі (работ)

• Збалансаваць попыт і прапанову (вызначыць цану і колькасць выпускаемай прадукцыі)

• Вызначыць рынак рэалізацыі тавараў (работ)

Асноўны напрамак кампаніі – раслінаводства. Займаемся вырошчваннем расады і агародніны. Лішкі прадукцыі прадаем на выставах – продажах, а асноўная частка ідзе на патрэбы школьнай сталовай.

На працягу ўсяго навучальнага года на прышкольным участку вяліся ўсе неабходныя работы, прадугледжаныя планам, выконваліся з улікам захавання агратэхнічных тэрмінаў на суботніках і ў шосты школьны дзень, на ўроках працоўнага навучання і ў час летніх практычных работ.

З красавіка месяца пачаліся працы на ўчастку. Для работ на прышкольным участку складаецца штогод план працы на восень і на вясну. І згодна складзенага графіка, праводзіліся ўсе неабходныя работы. Работы падбіраліся, улічваючы ўзрост і ўзровень атрыманых ведаў. Аналіз работы па нарыхтоўцы агародніны паказаў наступныя вынікі:

Сельгаспрадукцыя

Агульная плошча збора, (га)

Атрыманы ўраджай (кг) з

прашкольнага ўчастка

капуста

400

буракі

150

морква

150

агуркі

цыбуля

24

фасоль

7

бульба

320

У шосты школьны дзень па выніках работы на прышкольным участку ў кастрычніку праводзіцца «Свята ўраджаю», выстава «Восеньскія дары прыроды», конкурс малюнкаў, маляўнічая выстава дароў восені, восеньскіх букетаў, сустрэчы з людзьмі працы, падвядзенне вынікаў работы на прышкольным участку, ўзнагароджанне тых, хто асабліва вызначыўся.

У 2020/2021 навучальным годзе таксама плануем працягваць працу бізнес-кампаніі «Талака» і пачаць даследчую працу, прыцягваючы да яе навучэнцаў. Правядзенне доследаў актывізуе пазнавальную і творчую дзейнасць навучэнцаў, дасць магчымасць лепш зразумець асноўную сутнасць жыццёвых працэсаў,будзе спрыяць фарміраванню біялагічных паняццяў, развіваць навыкі навукова-даследчай работы, прывіваць павагу да сельскагаспадарчай працы, спрыяць прафарыентацыі на сельскагаспадарчыя прафесіі, прывуча навучэнцаў да культуры працы.

Інфармацыя пра  дзейнасць школьнай бізнес-кампаніі “Талака” ДУА “Княгінінская сярэдняя школа”

Кіраўнік

Выпускаемая прадукцыя

Напрамак дзейнасці