С Днем учителя!

Наш ШАГ

Дата: 30 января в 22:36, Обновлено 20 мая в 15:59
Ідзі і глядзі

Чарговы адзіны дзень інфармавання ў рамках інфармацыйна-адукацыйнага праекта “Школа  Актыўнага Грамадзяніна” на тэму “Ідзі і глядзі” (да 80-годдзя са дня пачатку Вялікай Айчыннай вайны) прайшоў ва ўстанове адукацыі 13 мая.

Інфармацыя была раздзелена на два блокі “Перад памяццю час бяссільны” і “Рэспубліканскі культурна-патрыятычны кінамарафон “Ідзі і глядзі”, прысвечаны 80-годдзю пачатку Вялікай Айчыннай вайны.

Дзеці гаварылі аб тым, што подзвіг абаронцаў Брэсцкай крэпасці стаў першым крокам савецкага народа на шляху да Перамогі, аб важнасці захаваць  памяць аб падзеях вайны, каб больш такога  ў гісторыі не паўтарылася. Разам з педагогам-арганізатарам  Пуня Н.В. абмеркавалі ваенныя фільмы, якія ўжо глядзелі і якія плануюць паглядзець у рамках рэспубліканскага кінамарафону.

Вучні прынялі актыўны ўдзел у абмеркаванні дадзенай тэмы, прыводзілі свае аргументы, каменціравалі выступленне сваіх аднакласнікаў.

Ёсць у кожнай перамозе тваёй і маёй вясна сорак пятага года

22 красавіка ў рамках інфармацыйна-адукацыйнага праекта “Школа Актыўнага Грамадзяніна”  для вучняў 8-11 класаў класнымі кіраўнікамі праведзены адзіны дзень іфармавання ў фармаце гутарка  “за круглым сталом”   на тэму “Ёсць у кожнай перамозе тваёй і маёй вясна сорак пятага года”.

Ужо па складзенай практыцы, у Кроку “Мы даведваемся” вучні пазнаёмілі са зместам інфармацыйных блокаў: “Якой цаной Перамога нам дасталася, ты памятай – ніколі не забывайся.” “Памятаць дзеля будучага.”

У Кроку  “Мы разважаем”  у фармаце “адкрытага мікрафона”  было арганізавана абмеркаванне інфармацыі, атрыманай у Кроку 1.

Вучні падрыхтавалі выступленні пра помнікі, мемарыяльныя комплексы, брацкія магілы, расказалі, у якіх акцыях прымаюць актыўны ўдзел (“Ветэран жыве побач”, “Абеліск”), актыўна абмяркоўвалі пытанні, якія былі прапанаваны настаўнікамі.

У ходзе рэалізацыі Крока 3 “Мы дзейнічаем” класныя кіраўнікі падвялі вынікі.  – Наколькі актуальнай была тэма размовы?

Беларусь і Расія: гісторыя станаўлення і развіцця Саюзнай дзяржавы

25 сакавіка падчас адзінага дня інфармавання ініцыятыўнай групай вучняў 9-10 класа была падрыхтавана і раскрыта тэматыка  інфармацыйных блокаў:

Блок 1. Адзінства народаў Беларусі і Расіі: падзеі, факты.

Блок 2. Будучае Саюзнай дзяржавы – у руках  моладзі і для моладзі.

Блок 3. Гістарычны праект “Лічбавая зорка”

У канцы мерапрыемства была праведзена віктарына, прысвечаная дню яднання народаў Беларусі і Расіі.

У адзінстве народа – сіла незалежнай дзяржавы

25.02.2021 ва ўстанове адукацыі для навучэнцаў 8-10 класаў прайшоў адзіны дзень інфарміравання ў рамках інфармацыйна-адукацыйнага пректа “Школа Актыўнага Грамадзяніна”. Мерапрыемства прайшло ў форме дыялогавай пляцоўкі. Ініцыятыўнымі групамі навучэнцаў была падрыхтавана і раскрыта тэматыка мерапрыемства.

ШАГ 1 “Мы даведваемся”. Вядучыя – навучэнцы  9 класа – пазнаёмілі са зместам інфармацыйных блокаў: “Народнае адзінства – залог шчаслівага будучага Беларусі”, “Усебеларускі народны сход – падводзім вынікі, плануем будучае”, “ Узброеныя сілы Рэспублікі Беларусь: на варце бяспечнасці і суверэнітэту”. Асноўны акцэнт быў зроблены на блоку “Усебеларускі народны сход – падводзім вынікі, плануем будучае”.

ШАГ 2  “ Мы разважаем” . У фокусе абмеркавання  былі пытанні:  развіццё грамадзянскіх якасцей асобы, расшырэнне канструктыўнага дыялогу ў грамадстве і прыцягненне ў яго моладзі, вызначэнне жыццёвых прыярытэтаў, абароназдольнасць краіны, служэнне Айчыне, прэстыж ваеннай службы.

Мерапрыемства прайшло інфарматыўна, вучні прымалі ў ім  актыўны ўдзел.

Беларуская навука: у нагу з часам

28.01.2021 у рамках інфармацыйна-адукацыйнага праекту “ШАГ” прайшла інфармацыйная гадзіна ў форме інфармацыя+. Класны кіраўнік 9 класа Саковіч А.Л. расказала аб гісторыі станаўлення беларускай навукі. Далей абмяркоўваліся актуальны стан і перспектыва развіцця навукі ў нашай краіне. Вучні актыўна ўдзельнічалі ў абмеркаванні прапанаваных пытанняў, з цікавасцю слухалі розныя меркаванні, выказваліся і падводзілі вынікі.